Objektív hétfő 12/12. rész
A mai cikk arról fog szólni, hogy miért nem javasolt elfogadni 18 év alatti személyek hozzájárulását a fotózáshoz. A saját gyakorlatomban kizárólag nagykorú, cselekvőképes személyek hozzájárulását tartom érvényesnek.
Elterjedt a gyakorlatban a fotósok között (okkal) az a nézet, amely szerint 16 év felett a kiskorúak önállóan, szülői megerősítés nélkül adhatnak hozzájárulást a fotózáshoz.
Ebben a cikkben egy még éppen érthető, de kivonatolt változatot találtok a rengeteg szabályból és értelmezésből, amelyet a kérdés tisztázásához figyelembe kellett venni. A jogászokat is megosztja egyébként a kérdés, hogy hány éves kortól érvényes a hozzájárulás.
Objektív hétfő 11/12. rész
Megkérdeztük a fotósokat, egyetértenek-e azzal az állítással, amelyet gyakran hallunk: „Tüntetésen azt fotózok, amit csak akarok, mert tömegrendezvény.”
Meglepetésünkre a válaszadók majdnem fele (49,3%-a) ezt az állítást igaznak tartotta.
Valójában a tömegrendezvényen is mérlegelni kell. Nem fotózhatunk le mindenkit.
Objektív hétfő 10/12. rész
Mi jut eszünkbe elsőként, ha meglátjuk magunkat egy közösségi oldalon, olyan fényképen, aminek nem örülünk? Például az anyák napi ünnepségen készült fotón mi is látszunk számunkra előnytelen beállításban. Esetleg pont ez a kép leplezte le a titkos jelenlétünket egy eseményen?
Mi jut eszünkbe és milyen tanácsokat kapunk, ha a bulifotónk kikerül az internetre, holott nem a nyilvánosságnak szántuk a felvételt? Sőt, nem is sejthettük, hogy készültek felvételek.
Mi jut eszünkbe, ha az esküvői fotónkkal reklámozza magát az étterem, ahol az ünnepi vacsorát tartottuk?
Szinte reflexből mindenkinek: a sérelemdíj!
Objektív hétfő 9/12. rész
Gyorslista – meglepetések helyett
Ha ezt a néhány pontot mindenki betartaná, jóval ritkábban okozna meglepetést, hogy
Objektív hétfő 8/12. rész
Amikor a képeim kiállításon szerepelhetnek, természetesen nekem sem az jut eszembe először, hogy létezik-e a kiállításokra vonatkozó jogi előírás. Mondhatni, az összes jogszabály kiesik a fejemből. A mekkora méret, melyik nyomda, mit kell állítgatni a képen nyomtatás előtt, milyen papírra, hogyan lesz felakasztva a kiállítótérben kérdések ezerszer fontosabbnak tűnnek. Ezeken is túl tesz a pánik, hogy melyik az elég jó kép?! Természetesen egyik sem.
Objektív hétfő 6/12. rész
„Azt teszek a képpel, amit akarok, mert engem ábrázol!”
„Azé a kép, aki szerepel rajta!”
„Fizettem a képért, miért ne tehetnék vele azt, amit akarok?!”
Ugye, te is gyakran találkozol hasonló kijelentésekkel?
Objektív hétfő 5/12. rész
Hol terem az ihlet?
Például mások fotóján.
A Foto.jog című könyv borítóját és arculatát Burda Anna tervezte. Őt kértük fel arra, hogy készítsen rajzot egy fotónkról, kifejezetten azért, hogy bemutassuk, mit jelent(het) a fénykép ÁTDOLGOZÁSA.
Csak kevesen tudják, vagy nem is gondolják, hogy a fényképről készült rajz is lehet átdolgozás. Ártatlan műveletnek tűnik, de ez bizony engedélyhez kötött.
Ezt a témát járjuk ma körül.
Objektív hétfő 4/12. rész
Nézegettétek már a Kinder csoki csomagolását? A hat nyelven részletezett összetevőket sasszeműek olvasószemüveg nélkül is böngészhetik. Azt is megtudjuk, hogy mindössze 71 kalóriát tartalmaz egy vékonyka szelet csokoládé, tehát inkább csoki, mint lángos, ha épp diétázunk. Sok-sok információ kis helyen. A csomagoláson díszeleg Matteo mosolygó arca. A fotós neve már nem fért ide, érthető… Vagy nem érthető. Kit zavart volna? Bármelyik terméken, kit zavarna?
Objektív hétfő 3/12. rész
Bemutatom Picipöttyöt, természetesen forrásmegjelöléssel
Én vagyok a honlaptulajdonos. Én vagyok a blogger. Én szerepelek a fotón. Én vagyok a felhasználó. Bemutatom Picipöttyöt, a fotóst.
Objektív hétfő 2/12. rész
A főnöknek mindig igaza van, avagy képeink a Facebookon
„Amint feltöltök egy képet a Facebookra, elveszítem minden jogomat a képpel kapcsolatban, mindenről a Facebook rendelkezik.”
Így szólt a pontos állítás a Képben az ember tesztben, amelyet nemrég közzétettünk. (Szerk.: a teszt már nem elérhető).
Objektív hétfő sorozat 1/12. rész
Régi fotó egy számunkra ismeretlen család albumából. Nincs benne semmi rendkívüli. Amerre nézünk, találkozunk hasonló régi képekkel. Megszokott jelenség. Általában fogalmunk sincs, ki szerepel a képen. Általában.