Pedagógusoknak, diákoknak, alkotóknak fontos a frissen kihirdetett rendelet, amely egyes szerzői jogi szabályokat módosít vagy kiegészít.
Az iskolai foglalkozások keretében a veszélyhelyzetet megelőzően is szabad volt felhasználni más szerzők műveit (fotóművészeti alkotásokat, filmrészleteket, irodalmi műveket, zeneműveket stb.), a megfelelő szabályok betartásával.
A tantermen kívüli oktatás új helyzet elé állította a pedagógusokat és a diákokat egyaránt. Internetes platformokon keringenek védelem alatt álló alkotások, műrészletek, erre a helyzetre nem tartalmazott iránymutatást a szerzői jogi törvényünk.
Az oktatási célú szabad felhasználásra vonatkozó szabályokat rendezte a 125/2020. (IV. 16.) Korm. rendelet, amely megtekinthető a Magyar Közlöny 77. számában.
A rendeletet tegnap hirdették ki és a mai naptól hatályos, a veszélyhelyzet megszűnéséig kell alkalmazni az új szabályokat.
A fotósok engedélye nélkül is felhasználható az Instagramra feltöltött fotó, ha nyilvános a fotós oldala. Erről döntött a szövetségi bíróság, amely elutasította egy fotós követelését, akinek a kívánsága ellenére ágyazták be az Instagram fotóját egy online média és szórakoztató felületen.
Szólaljon meg a vészcsengő, ha magyartalanul megfogalmazott, helyesírási hibáktól hemzsegő, jognyilatkozatnak álcázott szöveg megosztására hívnak fel benneteket az ismerőseitek! A megosztásnak egyetlen eredménye lesz, mégpedig az, hogy néhányan furcsán tekintenek majd rátok, mert butaságokat tartalmaz a szöveg. Bizonyosan nem ez volt a célotok.
Nem újdonság, nem is értjük, miért kerül ismét, naponta többször megosztásra az ismerőseink körében a következő szöveg. A legjobb félrevezetések közel állnak az igazsághoz, ezért néhányan bedőlnek az ismerős szófordulatoknak, mint a „szabad akarat” vagy a „hallgatás beleegyezés”.
...mindannyian ugyanazt értjük alatta. Az ilyen-olyan irataink, szerződéseink, dokumentumaink nevesítésekor ebben korántsem lehetünk biztosak.
Minek nevezzelek?
Mit éreznél, ha a privát elérhetőségeidre özönlenének a szexuális indíttatású üzenetek? Mit éreznél, ha az ismerőseid szexoldalakon látnák viszont a rólad készült fényképedet? Mit éreznél, ha a főnököd közölné veled, hogy látta a regisztrációdat egy pikáns oldalon?
Jogdíjakról mesélő, hosszú posztunk következik.
Mit kell tudni a jogdíjakról? Röviden:
Objektív hétfő 5/12. rész
Hol terem az ihlet?
Például mások fotóján.
A Foto.jog című könyv borítóját és arculatát Burda Anna tervezte. Őt kértük fel arra, hogy készítsen rajzot egy fotónkról, kifejezetten azért, hogy bemutassuk, mit jelent(het) a fénykép ÁTDOLGOZÁSA.
Csak kevesen tudják, vagy nem is gondolják, hogy a fényképről készült rajz is lehet átdolgozás. Ártatlan műveletnek tűnik, de ez bizony engedélyhez kötött.
Ezt a témát járjuk ma körül.
Objektív hétfő 2/12. rész
A főnöknek mindig igaza van, avagy képeink a Facebookon
„Amint feltöltök egy képet a Facebookra, elveszítem minden jogomat a képpel kapcsolatban, mindenről a Facebook rendelkezik.”
Így szólt a pontos állítás a Képben az ember tesztben, amelyet nemrég közzétettünk. (Szerk.: a teszt már nem elérhető).
Objektív hétfő sorozat 1/12. rész
Régi fotó egy számunkra ismeretlen család albumából. Nincs benne semmi rendkívüli. Amerre nézünk, találkozunk hasonló régi képekkel. Megszokott jelenség. Általában fogalmunk sincs, ki szerepel a képen. Általában.