UPDATE: a cikk végén elhelyeztünk néhány linket. Ugyanezt a témát feldolgozta több sajtótermék is.
Szokatlan üzleti gyakorlaton alapuló, sokszereplős történetet göngyölítettünk fel, amelynek jóhiszemű óvó nénik, tanácstalan/tehetetlen szülők és egy egyelőre elérhetetlen fotós vállalkozás a főszereplői. Egy olyan különös óvodai fotózást mutatunk be, amelyet több szülő is aggályosnak tart, pedig „csak” néhány csillogó szemű gyermek fotózásáról van szó.
A történet nem egyedi, több települést és több óvodát is érint, a forgatókönyv mindenhol ugyanaz. Az óvodás gyermekek részt vesznek egy előadáson, visszatérő szó az elbeszélésekben a Planetárium. Az előadást követően beállított fotók készülnek a gyermekekről, majd egyszer csak megérkeznek a nyomtatott képek és a gyermekeket ábrázoló ajándéktárgyak az óvodába, ahol a szülők megvásárolhatják a csomagokat.
A hozzánk forduló szülők felháborodtak a kereskedelmi gyakorlaton és az adatvédelmi szabályok semmibe vételén. Vajon igazuk volt? Történt-e hiba? Ezt járjuk körbe.
A legtöbb szülőnek meg sem fordul a fejében, hogy az ártalmatlan Facebook-csoportokban foglalkozni kell az adatvédelmi szabályokkal. Pedig kell. Akkor is, ha a személyes adatainkra nem a közös óvodai csoportba vagy iskolai osztályba járó gyermekek szüleinek a beszélgetése jelenti a legmagasabb kockázatot.
Biztosak vagyunk benne, hogy sokan máris tiltakoznak, mert mi lehet a gond azzal, hogy megbeszélik, ki visz sós sütit és ki édeset a sütivásárra? Vagy mi az aktuális házi feladat, mert Pisti épp influenzával nyomja otthon az ágyat. Körülbelül ennyi a funkciója ezeknek a csoportoknak, néha a gyerekek közös fellépéseiről és kirándulásairól képek is kerülnek a privát felületre.
Örökzöld téma a rendezvényfotózás. Sok kérdést kapunk tőletek mi is, amikben arról érdeklődtök:
A javaslatainkat nem elméletben gyártjuk. Teszteltük a gyakorlatban a különböző megoldásokat és figyeltük, mások hogyan csinálják. Ahány rendezvény, annyiféle megoldás, ami logikus, hiszen változnak a körülmények is.