2019.05.20 Szerző: dr. Richlach Mónika
Objektív hétfő 11/12. rész
Megkérdeztük a fotósokat, egyetértenek-e azzal az állítással, amelyet gyakran hallunk: „Tüntetésen azt fotózok, amit csak akarok, mert tömegrendezvény.”
Meglepetésünkre a válaszadók majdnem fele (49,3%-a) ezt az állítást igaznak tartotta.
Valójában a tömegrendezvényen is mérlegelni kell. Nem fotózhatunk le mindenkit.
Fő szabály: a képmás elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges. (Ptk. 2:48. § (1) bekezdés).
A fő szabály alóli kivétel pontosan: Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén. (Ptk. 2:48. § (2) bekezdés).
Tipikus tömegrendezvények, ahol tömegfelvételek készülhetnek: falunapok, sportrendezvények, kulturális és politikai programok, ünnepségek, felvonulások, zenés, táncos rendezvények, koncertek.
Ezt a kivételt, szabályt sokan félreértik, és azt gondolják, amint egy olyan rendezvényen vesznek részt, ahol sokan vannak jelen, bármit fotózhatnak. A tömegfelvétel értelmezése tényleg nem egyszerű, nem találkozunk minden helyzetre vonatkoztatható zsinórmértékkel a gyakorlatban. Egyéni mérlegeléssel, esetről-esetre történő vizsgálattal lehet megállapítani, hogy tömegfelvételről beszélhetünk-e, vagy sem. Ha tévesen ítéljük meg, vita kerekedhet belőle és végső soron a bíróság mondja ki, jól mérlegeltünk-e.
A tömegfelvételre nem találunk pontos definíciót, vagyis nincs szabály arra, hogy hány főtől tömeg a tömeg. A bírói gyakorlat nem is a létszámra, hanem az ábrázolásmódra helyezte a hangsúlyt.
A bírói döntések többször is rögzítették, hogy nem szükséges hozzájárulást kérnünk a felvételen szereplő személyektől, ha összhatásában örökítjük meg az eseményt és senkit sem „emelünk ki” a tömegből. Amint egyéniesítve ábrázoljuk a felvételen szereplő személyt, személyeket, a fő szabály lép életbe, és szükségünk van a hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez.
Legfontosabb megállapítások a tömegfelvétellel kapcsolatban:
Figyelem!
Egyik előadásomon elhangzott a hallgatóságtól egy mondat, hogy „de hát két személy, az csoport!” Ez tévedés. A félreértés oka a gyülekezési törvényben található meghatározás lehetett: a gyűlés a legalább két személy részvételével, közügyben való véleménynyilvánítás céljából tartott nyilvános összejövetel. Ez azonban nem egyezik meg a tömegfelvétel definíciójával.
A bejegyzés megírásához figyelembe vett források:
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 2:48. §-a
Kommentár a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényhez – Szerkesztette: Vékás Lajos / Gárdos Péter; Wolters Kluwer Kft., Budapest 2014, 2016, 2018 (Ptk. 2:48. §-ához)
A gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvény 2. § (1) bekezdése
BH1985. 17.
BDT2007. 1663.
BDT2009. 1962